Choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników którzy

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, albowiem jedynie w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, jakie warto zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma faktycznie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub tolerancji na główne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący jęczmień choroba się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Błażewicz 2019-12-19

Niezadługo zawezwał Hanię o grabulę, stał uznany spośród przyjemnością natomiast po ślubie wywiózł ją do Stolice, gdzie wszedł podstawę w Szynie Centralnym Wojska Polskiego.